/ 09.10.2020 /
V úterý 6. října 2020 se Mars nejvíce přiblížil k Zemi, na vzdálenost 62,1 milionu kilometrů a o týden později, 13. října, nastala tzv. opozice, kdy se Mars ocitl na přesně opačném konci oblohy než Slunce. Letošní opozice Marsu je tak trochu výjimečná. Na následujících 15 let se totiž jedná o největší přiblížení Marsu k naší planetě. Mars obíhá po poměrně výstředné dráze a tak mohou nastávat i situace, kdy se Mars v opozici nepřiblíží k Zemi na méně než 100 milionů kilometrů. Kromě toho, že letošní opozice patří k těm nejtěsnějším, je navíc Mars v noci relativně velmi vysoko nad obzorem a nastávají tak ideální podmínky k jeho pozorování.
6. října 2020 jsme na ždánické hvězdárně uspořádali mimořádné pozorování planety Mars. Počasí sice nebylo zrovna ideální, ale Mars se mezi oblaky nakonec občas přeci jen ukázal a obraz planety byl v okuláru klidný. Během pozorování mohli návštěvníci, podle vládních protikoronavirových opatření, tvořit skupiny po maximálně dvaceti lidech. Návštěvníci také ukázněně používali roušky. Postupně se u dalekohledu vystřídali tak, že každý návštěvník planetu Mars spatřil, i když si museli počkat na díry v oblačnosti. Bohužel, z důvodu nepříznivého vývoje koronavirové nákazy v naší republice, se vládní nařízení v další době zpřísnila a tak se až do odvolání jednalo o jednu z posledních akcí, které bylo možné pro veřejnost na ždánické hvězdárně uspořádat.
Mars zdobí na podzim oblohu prakticky po celou noc a vypadá jako velmi jasná načervenalá „hvězda“, která nepoblikává. Když je dobré počasí, nelze ji přehlédnout a nelze si ji s ničím splést. Nejzajímavější je ovšem Mars v dalekohledu. Na rozdíl od minulé opozice, která proběhla v roce 2018, se na Marsu uklidnila celoplanetární prachová bouře. Při větším zvětšení se v zorném poli jeví Mars jako docela veliký kotouček, na jehož povrchu lze spatřit nápadné tmavé albedové útvary a také světlou polární čepičku.
Tento obraz planety Mars pořídil spolupracovník naší hvězdárny Petr Hykš již v noci z 12. na 13. srpna 2020, a to stejným dalekohledem, kterým pozorují tuto planetu i naši návštěvníci. Tehdy se Mars teprve pozvolna do opozice blížil. Jeho kotouček nebyl ještě zcela kulatý, pozorovali jsme totiž částečně i jeho noční stranu. Vzdálenost Marsu činila téměř 87 milionů kilometrů, nicméně i přesto se Petrovi Hykšovi povedlo zachytit zajímavé podrobnosti na povrchu. Dalekohled byl při fotografování opatřen diagonálním zrcátkem a tak se Mars po prvním zpracování jevil zrcadlově převrácený (viz článek https://www.hvezdarnazdanice.cz/novinky-a-clanky/astroleto-2020-na-zdanicke-hvezdarne.html). Když jsme obraz Marsu vrátili do správné orientace, bylo možné v jeho albedových útvarech identifikovat i jednu nenápadnou, ale velmi zajímavou tmavou skvrnku. Petr Hykš je geolog a tak ho určitě moc potěšilo, že se mu podařilo zachytit slavné Valles Marineris, největší údolí ve Sluneční soustavě. Dosahuje hloubky až 10 kilometrů a táhne se v délce přes 3000 kilometrů. Průměrně je toto údolí široké asi 200 kilometrů, v nejširším místě má 500 kilometrů. Valles Marineris, neboli Údolí Marineru, je doslova rájem pro planetární geology. Velice tímto Petrovi Hykšovi gratulujeme k tomuto „úlovku“ a pochybujeme, že se mu jako geologovi a astrofotografovi v životě podaří vyfotografovat ještě nějaké větší údolí.
Obrázky Marsu s vyšším rozlišením, které nám posloužily pro identifikaci Valles Marineris na astrofotografii Petra Hykše.
Letošní podzim je možné nazvat doslova planetárním ročním obdobím. Trvale jsou totiž na nočním nebi vidět čtyři jasné planety a kolem 10. listopadu můžeme během noci postupně spatřit dokonce všech pět planet viditelných volnýma očima. Večerní nebe zdobí dvojice postupně se k sobě úhlově blížících planet Jupiter a Saturn, Mars svítí jako velmi jasný načervenalý objekt po celou noc, nad ránem pak vychází zářivá Venuše a za svítání sice poněkud méně nápadný, ale za dobrých podmínek přesto dobře pozorovatelný Merkur.