/ 26.02.2022 /
Bylo nám ctí uvítat na naší hvězdárně v sobotu 19. února 2022 hned dvě významné osobnosti české astronomie a kosmonautiky – Pavla Suchana a Krtka astronauta. Přijeli k nám z Astronomického ústavu Akademie věd z ondřejovské hvězdárny a jejich povídání bylo úžasně zajímavé. Malí hvězdáři, kteří navštívili naše planetárium, se dozvěděli, jaký je rozdíl mezi hvězdárnou a planetáriem, kolik litrů mléka je v Mléčné dráze, jak velký je největší dalekohled v naší republice, zda někdy můžeme na nebi vidět hvězdy i ve dne, proč se naší planetě říká Zeměkoule a co vlastně znamená „nahoře“ a kde „dole“. A díky tomu, že naše Země je ve skutečnosti Zeměkoule, můžeme ji obletět kolem dokola raketou a zažít stav beztíže. Malí návštěvníci si zkusili do vesmíru vyskočit, ale zjistili, že pro překonání přitažlivosti naší planety je doopravdy potřeba veliká raketa. Pavel Suchan sebou přivezl i kousky z opravdového raketoplánu - lehoučkou keramickou žáruvzdornou destičku a kousek tepelné izolační pozlacené fólie. Největší pozornost však v očích malých návštěvníků vzbudil opravdický originální Krtek astronaut. Navštívil nás ve Ždánicích i se svým pozemským bráškou a děti nejprve museli poznat, který z dvojice je ten, kterého vzal astronaut Andrew Feusel na palubě raketoplánu Endeavour sebou do vesmíru. Zjistili, že Krtek astronaut je dutý maňásek aby byl lehčí a také že má na zadečku kousek suchého zipu, aby se mohl i ve stavu beztíže někam uvelebit a v kosmické lodi se nezatoulal. Ve vesmíru totiž všechno poletuje. Takže například ani jíst se ve vesmíru nesmí nic drobivého a v této souvislosti přišla na přetřes ještě další záludná otázka – jak se může astronaut najíst mimo kosmickou loď ve skafandru? Kdo na přednášce dával dobrý pozor, ten to dobře ví. A také ví, jak se ve vesmíru pije, čistí zuby, jak se astronauti umývají, jak spí, jak chodí na záchod a spoustu dalších věcí, bez kterých se ve vesmíru neobejdete. Mimochodem, na vesmírné stanici doslova platí, že co si dnes vyčůráte, to si zítra po přefiltrování i vypijete. Voda je totiž na kosmické lodi neobyčejně vzácná, doslova platí - voda nad zlato.
Viděli jsme také, že kosmické lodě mají v oknech neskutečně hodně tlustá skla a důvodem je mimo jiné i ochrana před meteoroidy, což jsou většinou malinkaté kousíčky z komet, které by jinak mohly sklo rozbít. Když takovýto kamínek kosmickou loď mine a vletí do zemské atmosféry, zazáří na pozemské obloze jako meteor a na zemi potom někdy můžeme tento kamínek najít jako meteorit. Stopy po pádech mnoha meteoritů můžeme spatřit dalekohledem jako krátery na Měsíci, ale během přednášky Pavla Suchana si mohli velcí i malí zájemci dokonce vzít takovýto malý kamínek spadlý z nebe přímo do ruky.
Přednáška Pavla Suchana byla nejen poučná, ale rovněž plná vtipu a naše velké i malé návštěvníky velice bavila. Pavel Suchan byl kouzelník, kterému se povedlo vykouzlit úsměv na tvářích všech malých hvězdářů.
Pavel Suchan ve Ždánicích.
Krtek astronaut se svým pozemským bratříčkem.
Pavel Suchan je skvělý učitel.
Momentka z přednášky – poznáte Krtka astronauta?
Jak si Krtek čistil ve vesmíru zoubky? Kartáček mu držel sám!
Diskuse po přednášce.
Věci je potřeba si osahat.
Destička z raketoplánu, suevit, propiska z ISS a mnoho dalšího…
Ta malá tečka na dlani je opravdový kousíček Měsíce.
Příprava ke staru rakety.
I v planetáriu lze odpálit raketu.
Nejmenší astronautka se už vznáší rovnou ve vesmíru.