Večerní oblohu nad Ždánicemi ozdobila jasná kometa

/ 31.10.2024 /

Když v únoru 2023 objevili na čínské observatoři na Růžové hoře a současně na observatoři ATLAS v Jihoafrické republice novou kometu, málokdo tušil, že se bude jednat o vlasatici zdobící oblohu tak, že bude viditelná volnýma očima. Komety jsou totiž jako kočky, jsou nevyzpytatelné a dělají si co chtějí. Nicméně když vydržela poměrně těsný průlet přísluním, bylo jasné, že na večerním nebi vykouzlí moc hezkou podívanou a že ji budeme moci označit za kometu roku 2024. I přes rušivý svit Měsíce byla od poloviny října viditelná i volnýma očima, jako „šmouha na nebi“ a i když její jasnost postupně klesala, ještě jednou se krátce ukázala návštěvníkům volnýma očima, když se Měsíc přestěhoval na ranní oblohu a obloha večer potemněla. Svou jasností mohla kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) soupeřit například s kometou C/2020 F3 (NEOWISE), viditelnou v létě roku 2020, nebo s velkými kometami z roku 1997. Na hvězdárně ve Ždánicích bylo uspořádáno hned několik mimořádných pozorování, kde si mohli návštěvníci najít tuto kometu také loveckými triedry, binarem Somet 25x100 anebo si prohlédnout těsné okolí jádra hlavním dalekohledem hvězdárny RC-406. Občas jsme sice lovili tuto kometu také mezi oblaky, ale když se udělalo hezky, ten pohled stál za to.

Ždánickým pozorovatelům se také povedlo pořídit několik hezkých momentek této vlasatice o které bychom se rádi podělili.

 

Velká kometa nad Dubovým vrchem na okraji Ždánického lesa

15. 10. 2024

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) vykreslila na soumračné obloze překrásnou podívanou. I když kromě světla ze Slunce, které zapadlo za obzor, na opačném konci oblohy zářil jasně Měsíc, kometa byla jasně viditelná očima i s ohonem. Na fotografii se navíc objevil i protichvost zdánlivě mířící je Slunci, avšak v tomto případě se jedná spíše o hru perspektivy – řeku odrobinek, které kometa nechává na své dráze a které svědčí o dramatickém průletu kolem Slunce. Kometa měla štěstí a my také. Technické parametry fotografie: expozice 60 x 4 s, ISO:800, objektiv 50 mm, f/2, Složeno v Sequator, upraveno v Lightroom Classic. (foto Petr Hykš)

Kometa nad Nemoticemi

15. 10. 2024

Pěknou momentku se povedlo zachytit i Františku Paulíkovi z Nemotic. K pořízení hezkého snímku není často potřeba ani žádné speciální vybavení, ale když se kometa zakomponuje k pěknému popření, může vzniknout pěkná krajinářská astromomentka.

 

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) ze západní kopule

16. 10. 2024

I když se večer honila oblaka, návštěvníci, kteří přišli na jedno z mimořádných pozorování si přišli na své. Kometa, která se koupala v oblacích občas vykoukla a ukázala se v celé své kráce. Návštěvníci si zkoušeli pořídit momentku na památku pomocí mobilních telefonů za okulárem dalekohledu RC-406, ale nejkrásnější pohled na kometu se přeci jen ukázal buď v binaru Somet 25x100, anebo v loveckých triedrech. (foto Petr Hykš)

Kometa z terasy ždánické hvězdárny

16. 10. 2024

Hvězdárnu ve Ždánicích navštívil ve středu večer na mimořádném pozorování rovněž Mirek Dočekal z Jihlavské astronomické společnosti, který se pokusil odlovit tuto jasnou kometu i přes přecházející oblačnost z pozorovací terasy hvězdárny. Jak se kometa během fotografování pohybovala mezi hvězdami, jsou hvězdy protažené do čárek. Tyto jsou navíc přerušované, protože díky oblačnosti nebylo možné použít některé snímky pro celkové zpracování obrazu. Na výsledné astrofotografii se i přes ne úplně ideální pozorovací podmínky objevil i protichvost komety.

 

Úpěšný lov z Lovčic

16. 10. 2024

Kometa se stala ozdobou večerního hvězdného nebe i v Lovčicích, kde si na ni počíhal náš velice nadaný kroužkař Martin Kořínek. K fotografování využil svůj automatický dalekohled Seestar S50, se kterým se mu povedlo zachytit detail komy s velice výrazným protichvostem. Technické parametry fotografie: expozice: 260 sekund, 26 snímků po 10 sekundách, fotografováno v 19:50 SELČ.

 

Dějiství druhé – kometa na bezměsíčném nebi

20. 10. 2024

Měsíc teprve vycházel nad obzor, když jsme kometu v 19:20 našli na obloze i pouhým okem. Byla už poměrně vysoko nad obzorem a nalevo od ní byla vidět Mléčná dráha. Počasí nám přálo, mlhavá kometa byla skvěle pozorovatelná v triedru. Nejlepší pohled byl přes binar somet 25×100, ve kterém byla kometa skvěle nápadná a do zorného pole se vešla jen jedna polovina komety. Kometu jsme snadno našli také v hledáčku fotoaparátu. Protichvost už na fotkách vidět nebyl, ukázal se jen na složeném snímku. Technické parametry fotografie: expozice 20 x 4 s, ISO:800, objektiv 50 mm, f/2.0, (bez dark frames). Sequator, Lightroom Classic (foto Petr Hykš)

 

Kometa v pohybu

20. 10. 2024

Protichvost se během několika dní prakticky vytratil, ale i tak se díky temnějšímu nebi kometa jevila v nebývalé kráse. První obrázek ukazuje, že čelo komy se na fotografii z dalekohledu Seestar S50 jevilo mírně do tyrkysova. Na druhé fotografii je docela dobře vidět, jak se kometa vůči hvězdám na pozadí pohybuje (jádro komety tu vypadá jako jasná bílá čára). Ohon komety se v obou případech táhl až daleko za hranici zorného pole. Technické parametry fotografií: první fotka 90 sekund, druhá fotka 20 minut, obě jsou složené z expozic o délce 10 sekund (foto Martin Kořínek)

Nemotická vlasatice

21. 10. 2024

Krajinářská astrofotografie je něco na pomezí vědy a umění. Františkovi Paulíkovi, který v loňském školním roce navštěvoval náš hvězdářský kroužek "Astronomie a astrofotografie" se z Nemotic povedlo získat tento pěkný obrázek vlasatice nad božími muky.

Kometa dalekohledem

22. 10. 2024

Když Měsíc z oblohy ustoupil, využili jsme další jasné noci k fotografování komety naším astrografem 250/1000. Zpočátku bylo počasí výborné, v průběhu focení se však nad zemí začala tvořit jemná mlha a na konci focení už byl Dubový vrch celý v mlze a nebyl vidět. Naproti tomu, o něco vzdálenější kostel v Archlebově byl díky nevhodnému nasvícení vidět skvěle a vypadalo to, jako by se vznášel nad zemí. I v tomto ne příliš vhodném počasí se povedlo zachytit detail hlavy komety, která byla tou dobou již poměrně vysoko nad obzorem. Její asi tříkilometrové jádro je obklopeno jasným prachoplynovým tyrkysovým oblakem, komou. Prachový ohon je slabší a má jen nevýraznou vláknitou strukturu. Na rozdíl od struktury ohonu je mlhavý protichvost již prakticky nezřetelný na páté hodině od jádra komety. Kometa byla izolována od hvězdného pozadí metodou skládání na kometu. Technické parametry fotografie: Canon R10, 43x60 s, ISO:800 (+21 DF, 30 FF), DeepSkyStacker, Lightroom Classic. (foto Petr Hykš)

Krajinářský astrosnímek

23. 10. 2024

Jak se kometa vzdalovala od Slunce, postupně slábla, ale stále byla v dosahu běžných fotoaparátů bez nějakého speciálního astrofotografického vybavení. Důkazem může být i kompozičně velice zdařilý snímek Františka Paulíka z Nemotic.

 

Šťastnou cestu kometo!

28. 10. 2024

Státní svátek jsme na naší hvězdárně oslavili první schůzkou astronomického kroužku AstroDémoni, ve kterém jsme se věnovali především krásám letní a podzimní hvězdné oblohy. A protože nám počasí přálo, nemohli jsme vynechat ani pohled na již se vzdalující se krásku C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Sice již poněkud slabší, očima již nebyla viditelná ani na bezměsíčné obloze, ale přesto moc hezká vlasatice s krásně patrným ohonem v triedru, nebo v binaru Somet 25x100. Vzhledem k tomu, že excentricita dráhy této komety je větší než jedna, už se do vnitřních částí Sluneční soustavy nikdy nevrátí. Děkujeme Ti kometo za krásnou podívanou a pozdravuj od nás tam někde daleko v mezihvězdném prostoru! Technické parametry fotografie: 7 snímků, celková expozice 70 sekund, dalekohled Seestar S50 (foto Martin Kořínek)


« zpět