/ 20.06.2024 /
Zapamatujte si 8 písmen – STARBASE. Je to základna a raketový komplex na úplném jihu Texasu, doslova na konci světa, nicméně dost možná právě odtud, jak říká Elon Musk, jednou odstartuje první člověk, který se projde po jiné planetě a lidstvo se stane meziplanetárním druhem. V současné době se zde sestavují, testují a odkud startují obří rakety Starship. Celý areál kosmodromu je až neuvěřitelně přístupný a člověk se dostane doslova „na dotek“ k raketám, rampám i montážním halám. Doslova před očima a téměř na dotek ruky se nám zde rodí dějiny…
Vraťme se však do roku 2005, kdy mladá firma SpaceX měla pronajatou startovací rampu na základně Vandenberg ve Spojených státech, ale všichni byli raději, když své rakety, které měly sklon k explozím, nechal Elon Musk startovat z ostrůvku Omelek na atolu Kwajalein uprostřed Pacifiku. Později si firma SpaceX mohla zřídit kosmodrom na Cape Canaveral. Ale protože se jedná o půdu americké vlády, existují zde trvalé a vážné problémy s přístupem, protože každý pracovník potřebuje povolení od Pentagonu. A tak vznikla potřeba postavit si svůj vlastní komerční kosmodrom a bylo vybráno místo o kterém se již kdysi historicky uvažovalo jako o konkurentu Cape Canaveral – Boca Chica v jižním Texasu na pobřeží Mexického zálivu. Když zde byl před 10 lety pokládán základní kámen, ještě se nepočítalo se starty supertěžkých raket, to bylo rozhodnuto až v roce 2021. Jak to zde jde všechno rychle…
Samotný kolos Superheavy-Strship je v podstatě dvoustupňová raketa. První urychlovací stupeň Superheavy je vybaven 33 motory Raptor a když startuje, tak se celé okolí třese. Celá sestava s druhým stupněm, kosmickou lodí starship, má asi 120 metrů na výšku a s natankovanými nádržemi váží téměř 5000 tun. Je to nejvyšší, nejtěžší a nejsilnější raketová bestie, která kdy byla sestrojena, nicméně třetí generace by měla mít výšku už 150 metrů a právě ta měla vynést lidstvo na Mars.
Poprvé navštívil Michal Přibyl se svým otcem toto místo v roce 2016 a tehdy tam nebylo kromě orezlého železného barelu s nápisem Boca Chica prakticky vůbec nic. Jen síť kolíků ukazujících místo pro betonovou injektáž. V místě bydlelo asi 100 obyvatel. Potom přišel rok 2022 a táta a syn Přibylové se byli na Cape Canaveral podívat na start obří lunární rakety SLS s kosmickou lodí Orion a jen tak mimochodem si odskočili (34 hodin jízdy autem tam a stejnou dobu zpět) podívat se jak to vypadá na Boca Chica. Jenže zde neviděli vůbec nic, protože bylo příšerné počasí a Boca Chica byla zaplavená. Všechno si však vynahradili roku 2023. Nejprve se podívali na Floridě na start Falconu Heavy a potom podnikli další cestu do Boca Chica. Projeli městečkem Brownsville a potom už je silnice č. 4 zavedla do komplexu SpaceX. První, čeho si návštěvník všimne, je Masseyův stand – testovací zařízení na samé hranici s Mexikem, kde se počítá s tím, že rakety zde mohou i vybuchovat a trosky pak létat snad až do Mexika… Když se popojede dál, minete školu „Ad Astra“. Tato škola je zase výjimečná tím, že se v jejím areálu nachází řídící středisko startů raket. Potom silnice č. 4 zavede návštěvníka do samotné výrobní továrny Starbase. Zde se vyrábí samotné rakety a vy si nesmíte zapomenout udělat momentku v „zahradě raket“ a dostat se až do samotného sousedství raket Superheavy a Starship. Bývala doba, kdy se zde mohl člověk těchto raket téměř dotknout, ale dnes už se bohužel pro návštěvníky základna postupně uzavírá. Jedním z důvodů je spousta neukázněných turistů, především z Číny, kteří si chodili i za cedule „Private property“, fotili i sebemenší detaily a všeho on-line posílali bůh ví kam… Proč asi? Na konci silnice č. 4, jen kousek od pláže na pobřeží čeká potom návštěvníka zlatý hřeb, obrovská dominanta krajiny, odpalovací základna. A když má člověk štěstí, může na rampě dokonce uvidět i samotnou raketu. K vidění je v sousedství za zdí také legendární Starhopper, první technologický demonstrátor se stejným průměrem jako samotná Starship, který stojí jednou svou nohou přesně na místě, kde v roce 2016 osadili táta a syn Přibylové během své první cesty na Boca Chica českou vlaječku.
Můžete zde potkat také místní lidi, od kterých si lze koupit i kousky raket, které explodovaly nedlouho po startu a které potom moře vyplavilo na břeh.
Pokud chcete navštívit toto místo, kde se skutečně píší kosmické dějiny, je nejvyšší čas. Opona totiž postupně padá. Jedním z důvodů jsou čínští i jiní „neukáznění turisté“ a dalším to, že až se vybuduje podmořský tunel ze severnějšího South Padre Island, kde mnoho pracovníků firmy SpaceX bydlí, bude možné silnici č. 4 vedoucí napříč celou kosmickou základnou SpaceX pro veřejnost uzavřít. Na místě současného v podstatě velmi přístupného a otevřeného komplexu Starbase navíc vzniká veliká bílá neprůhledná výrobní krabice, kde se na jednom konci budou dodávat suroviny a komponenty a na druhém konci budou vypadávat hotové rakety, které nás snad jednou dopraví na Mars a možná zde umožní i vznik trvale osídleného marsovského města se statisíci obyvateli, zcela nezávislé na Zemi. A to je ten veliký sen a cíl jednoho vizionáře a nejbohatšího člověka naší planety – Elona Muska.
Přednáška byla velice pěkná a zajímavá, Michal Přibyl má veliký talent a dokáže návštěvníky strhnout, stejně jako jeho otec. Zkrátka jablko nepadlo daleko od stromu. Na obrázku popisuje Michal Přibyl první kopnutí do země, Elon Musk zakládá kosmickou základnu na Boca Chica.
Rok 2016 – Česká stopa, kterou na budoucím kosmodromu zanechali Tomáš a Michal Přibylové.
Rok 2023 - Michal Přibyl v zahradě raket.
Starship S29, kterou Tomáš a Michal Přibylové spatřili během své návštěvy na Boca Chica se 6. června 2024 vydala do vesmíru a úspěšně přestála návrat zpět na Zemi.
Tomáš a Michal Přibylové dosáhli ve Ždánicích Marsu dříve než Elon Musk.