/ 09.11.2024 /
Po dvou letech jsme na hvězdárně ve Ždánicích měli možnost opět uvítat účastníky praktika Sekce proměnných hvězd a exoplanet (SPHE) při České astronomické společnosti. Setkání proběhlo od čtvrtka 31. října do neděle 3. listopadu 2024 a hlavní organizátorkou byla předsedkyně této sekce ČAS, Kateřina Hoňková. Program byl vskutku bohatý a v průběhu doprovodného semináře vystoupili Jakub Kolář, Pavel Cagaš, který se zabývá konstrukcí a výrobou špičkových astronomických kamer, Zbyněk Henzl, Marek Skarka, Martin Tylšar spolu s Martinem Maškem, Ondřej Pejcha a předseda České astronomické společnosti Petr Heinzel. Z cyklu přednášek byly dvě určené i pro širokou veřejnost. Jednalo se o čtvrteční vystoupení Mgr. Jakuba Koláře, který návštěvníky naší hvězdárny seznámil netradiční formou s fotometrií, čili přesným měřením jasností hvězd, přičemž důraz byl kladen především na data získaná z velkého univerzitního dalekohledu ASA AZ800, který pracuje na naší hvězdárně. A dále v sobotu vystoupil doc. Mgr. Ondřej Pejcha, Ph.D., který se ve své veřejné přednášce věnoval vysvětlení otázky vzniku chemických prvků ve vesmíru, což patří mezi základní úkoly astronomie. Přestože se jedná o velice komplexní téma, dokázal je doc. Pejcha veřejnosti vyložit velice přístupnou formou. V rámci odborného semináře byly probírány teorie týkající se různých typů proměnných hvězd, včetně například nových poznatků o eruptivních hvězdách, byla představena některá pozorovací zařízení, pozorovatelny i dalekohledy a dále počítačové programy potřebné pro pořizování dat a jejich vyhodnocování. Večer byly potom vždy u hvězdárny připraveny dalekohledy pro praktické vyzkoušení si toho, co se v rámci semináře probíralo ve dne teoreticky a naměřená data se potom následující den zpracovala. Pozorování proměnných hvězd má na ždánické hvězdárně velice bohatou tradici, vždyť například po bývalém dlouholetém odborném pracovníkovi Jindřichovi Šilhánovi je dokonce pojmenována cena, kterou každoročně uděluje ČAS za vynikající výsledky na poli proměnných hvězd. Vedle spolupráce s Masarykovou univerzitou, která využívá univerzitní dalekohled ASA AZ800 k přesnému měření jasností hvězd, také pořádáním této akce navazujeme na dobrou ždánickou proměnářskou tradici.
Dr. Kateřina Hoňková, předsedkyně SPHE, zahájila celé proměnářské praktikum.
Přednáška Mgr. Jakuba Koláře pro veřejnost byla pro obyvatele Ždánic velice zajímavá, protože v ní byla popsána mimo jiné i práce s velkým robotickým dalekohledem ASA AZ800 na hvězdárně ve Ždánicích.
Testovací hvězdné pole pořízené dalekohledem ASA AZ800 s vyznačenými srovnávacími hvězdami a studovanou proměnnou hvězdou. Takto nějak vypadá většina astronomických snímků pořízených velkým ždánickým teleskopem. Pro laika nepříliš atraktivní obrázek, ale pro odborníka úplná studnice velice zajímavých informací.
Velice zajímavá odborná přednáška doc. Ondřeje Pejchy pro účastníky proměnářského praktika o dynamice dvojhvězd, resp. jejich energii a momentu hybnosti.
Na praktiku vystoupil rovněž předseda České astronomické společnosti prof. Petr Heinzel s přednáškou o novinkách ve výzkumu eruptivních hvězd, zejména červených trpaslíků.
Mimořádným bodem programu před sobotní veřejnou přednáškou Ondřeje Pejchy byla možnost vizuálního pozorování velkým univerzitním dalekohledem ASA AZ800. Do zorného pole byla nastavena planetární mlhovina M27 (Činka). Pozorování toho večera sice poněkud nepříznivě ovlivňoval docela velký seeing, ale i přesto se projevila výkonnost tohoto teleskopu a mlhovina se jevila velice jasně. Většina nejen návštěvníků, ale i účastníků praktika se dívala takto velkým dalekohledem vůbec poprvé v životě.
Na terase před hvězdárnou byly připraveny dalekohledy některých účastníků praktika, které přišly ke slovu, když se rozpustila nízká inverzní oblačnost. Velikou výhodou je, že pouliční lampy lze v okolí ždánické hvězdárny vypnout, takže pak neruší astronomická pozorování a celá terasa se ponoří do tmy.
A když se obloha během proměnářského praktika vyjasnila, bylo pořízeno též několik měření jasu oblohy (SQL) a věru, nedopadlo to úplně špatně. Na to, že se nacházíme prostřed Evropy, je obloha ve Ždánicích poměrně solidní a tmavostí odpovídá většině venkovských oblastí. Temnější nebe se nachází už jen v odlehlejších oblastech jižních a západních Čech, v horských oblastech a v oblastech tmavé oblohy. A to je také důvod, proč byl univerzitní dalekohled ASA AZ800 umístěný právě sem.
Skupinové foto účastníků proměnářského praktika ve Ždánicích 2024.