Odvrácená strana Měsíce

/ 24.03.2025 /

Proč máme odvrácenou stranu Měsíce? Protože Měsíc má tzv. vázanou rotaci. Okolo Země obíhá za přesně stejnou dobu, za kterou se otáčí kolem své osy. Tím pádem je z měsíčního povrchu vidět Země trvale jen z jedné polokoule, ale z té odvrácené Zemi nespatříme nikdy. Náš Měsíc přitom není žádnou výjimkou. Vázanou rotaci mají všechny měsíce u planet ve Sluneční soustavě s jedinou výjimkou a tou je Saturnův nepravidelný měsíc Hyperion. Je to zcela přirozený jev daný tím, že každá mateřská planeta zbržďuje rotaci svých měsíců, až se otočí za stejnou dobu, za kterou oběhnou. U Pluta došlo dokonce k tomu, že se svým měsícem Charonem mají dokonce oboustranně vázanou rotaci, jako kdyby byla obě tato tělesa spojena nějakou pomyslnou tyčí.

Náš pozemský Měsíc je však v rámci Sluneční soustavy zřejmě naprosto unikátním tělesem. Podle posledních počítačových simulací Měsíc vznikl asi 100 milionů let po vzniku Země, kdy do naší mladičké planety narazila jiná planeta o velikosti Marsu. Astronomové nazývají toto těleso Theia. Jen několik hodin po impaktu vznikl žhavý zárodek našeho Měsíce, přičemž došlo k uvolnění extrémního množství energie. Obě tělesa byla v té chvíli tekutá a rozžhavená na asi 10 000 °C. Byl to doslova geologický restart naší planety. Podle této simulace nastala vázaná rotace Měsíce zřejmě překvapivě už jen asi 24 hodin po jeho vzniku! Měsíc se od té doby od naší planety vzdaluje, v současnosti asi o 3,8 cm za rok. V daleké budoucnosti, zhruba za 5 miliard let, nastane v soustavě Země – Měsíc oboustranně vázaná rotace, podobně jako u Pluta. V současnosti je Měsíc asi 380 000 km od Země, ale za 5 miliard let bude 500 000 km daleko. Žijeme tím pádem v naprosto výjimečné době dlouhé jen několik milionů let, kdy můžeme z naší planety pozorovat unikátní zatmění Slunce, ta nejkrásnější v celé Sluneční soustavě. Dnes totiž zakrývá náš Měsíc Slunce prakticky bezezbytku. V minulosti překrýval Měsíc na nebi Slunce s mnohem větším přesahem a se vzrůstající vzdáleností se Měsíc na obloze zmenší a tak už budou nastávat jen sluneční zatmění prstencová.

Jak vlastně vypadá odvrácená strana Měsíce? První snímky nám zaslala v roce 1959 sovětská sonda Luna 3. Byly sice hodně nekvalitní, ale naprosto překvapivé a ukázaly nám naprosto jiný svět, než na který jsme zvyklí z naší přivrácené polokoule. Na odvrácené straně prakticky nenajdeme tmavé rozsáhlé pláně zvané měsíční moře. Abychom vysvětlili Měsíc jako těleso dvou tváří, je potřeba objasnit, jak vlastně měsíční moře vznikla. Nejprve, před asi 4,4 miliardami let vznikla měsíční kůra. Před 3,8 miliardami let nastala éra pozdního intenzivního bombardování, kdy vnitřní části Sluneční soustavy zasáhla tělesa o velikosti desítek až stovek kilometrů! V prvotní měsíční kůře vznikly obrovské impaktní pánve s vícenásobnými valy, které byly později puklinami v kůře vyplněné lávou. Ana přivrácené straně Měsíce je kůra tenčí, takže se zde vytvořilo moří víc. Odpověď na otázku, proč je zde kůra tenčí však není úplně jednoznačná a trápí planetární geology už dlouho. Je například možné, že v prvopočátku měla naše Země měsíce dva. Menší pak dopadl rychlostí asi 2 km/s na větší, ale díky pomalé vzájemné rychlosti nedošlo k impaktu, ale jak nám popsal Pavel Gabzdyl, spíše jen k jakémusi „příplesku“. A tento „příplesk“ proběhl na odvrácenou stranu a tím pádem tam vznikla silnější kůra. Hovoří pro to velké množství vysočin na odvrácené straně. Potom ještě na odvrácenou stranu dopadl další velký impaktor, který vytvořil ohromnou 2500 km velikou impaktní pánev Jižní pól – Aitken. Jedná se o největší impaktní pánev v celé Sluneční soustavě a není bez zajímavosti, že byla objevena až v roce 1994 sondou Clementine! Astronauté z projektu Apollo neměli o této obří depresi ani ponětí… Druhá teorie předpokládá, že tenčí měsíční kůra na přivrácené straně souvisí s blízkostí prvotní rozžhavené Země, přičemž jak víme, Měsíc měl již od prvopočátku vázanou rotaci. A snad se kombinovaly všechny vlivy dohromady.

Navíc, jak praví Antoine de Saint-Exupéry v Malém princi, co je důležité, je očima neviditelné. Rozložení tzv. KREEP hornin na Měsíci a také z gravitačních anomálií objevený obří podpovrchový magmatický systém lemovaný riftovými zónami prozradily, že největší tmavá plocha na Měsíci, Oceán bouří, vznikla zřejmě v souvislosti se vznikem struktury Jižní pól – Aitken. V okamžiku tohoto impaktu vznikly totiž obrovské tepelné a zemětřesné vlny, které se šířily podél měsíčního povrchu a potkaly se přesně na protější straně Měsíce, kde tedy došlo k rozlámání kůry na přivrácené straně. Došlo navíc i k vygenerování magmatické činnosti na přivrácené straně.

V současné době probíhá velice intenzivní výzkum Měsíce pomocí kosmických sond. Nejen po jeho přivrácené, ale i odvrácené straně se prohání měsíční vozítka a dokonce již máme na Zemi přivezené vzorky i z odvrácené strany Měsíce! Nejdále ve výzkumu Měsíce jsou dnes jednoznačně Číňané. Díky čínským sondám a robotům máme dnes k dispozici nově 1,7 kg z přivrácené a 1,9 kg hornin z odvrácené strany Měsíce. Na základě rozboru sopečných skel z měsíčního povrchu je jejich stáří datováno překvapivě na pouhých 125 miliónů let! To ovšem znamená naprostou revoluci v našich představách o Měsíci. Zdá se, že Měsíc byl vulkanicky aktivní až do geologicky velice nedávné minulosti a snad zde mohou probíhat některé geologické procesy i dnes. Právě odvrácená strana Měsíce může být klíčem k tomu, abychom lépe pochopili minulost, současnost i budoucnost věrného společníka naší planety - Měsíce.

 

Účast návštěvníků na přednášce předčila kapacitu ždánického planetária a bylo potřeba přidat sedadla navíc.

 

Přivrácená a odvrácená strana Měsíce. Najděte pět rozdílů :-) Foto: Richard Hudec a Petr Kolář.

 

Po přednášce si mohli návštěvníci z blízka prohlédnout i kamínky přímo z Měsíce.

 

Přednáška Pavla Gabzdyla byla bezvadná. Mgr. Pavel Gabzdyl s odvrácenou stranou Měsíce.

 

Není srpek jako srpek. Před přednáškou si Pavel Gabzdyl prohlédl extrémně úzký srpek Venuše.

 

V noci po přednášce se po obloze honila oblaka a v nich se koupal téměř úplňkový Měsíc ozdobený měsíční oblačnou korónou.

 

Odvrácená strana Měsíce neznamená temná strana Měsíce. Temná je ta neosvětlená, ale ta odvrácená znamená ta, která není vidět ze Země. Takže slavné album skupiny Pink Floyd skutečně znamená Tmavá strana Měsíce a nikoliv odvrácená strana Měsíce. Jak se navíc praví Roger Waters v samém závěru tohoto alba: Neexistuje žádná tmavá strana Měsíce, ve skutečnosti je všechno temné…“ Jedná se však ve skutečnosti nikoliv o Měsíc, ale o sondu do lidské psychiky a života, čili temná strana lidských životů.


« zpět