Klasická versus modifikovaná zrcadlovka versus chlazená astronomická kamera

/ 25.10.2021 /

I když je podle kalendáře již pokročilý podzim, nabízí večerní obloha stále velmi pěkný pohled na letní souhvězdí. Den ode dne se totiž stmívá dříve a dříve, a tak těsně po setmění můžeme pořád ještě spatřit vysoko nad obzorem Letní trojúhelník, asterismus tvořený souhvězdími Lyrou, Orlem a Labutí, přes který se klene jako páteř noci Mléčná dráha. Úplně jako o letních prázdninách… Zejména v období, kdy večerní oblohu neruší svým svitem Měsíc a my si zvolíme pozorovací stanoviště dál od pouličních světel, je pohled do Mléčné dráhy v souhvězdí Labutě naprosto úchvatný. Tato část oblohy se totiž brzy z večera stále nachází blízko nadhlavníku, a tak můžeme v Mléčné dráze najít spoustu zajímavých podrobností a klenotů hvězdného nebe. Jedná se o velice fotogenickou část noční oblohy a proto nám to nedalo, vyzkoušet si právě na tomto kousku oblohy různé fotografické vybavení a porovnat výsledky. Modifikovanou zrcadlovku i astronomickou chlazenou kameru pořídil pro hvězdárnu DDM Ždánice pro potřeby hvězdářských kroužků.

 

První snímek centrální části souhvězdí Labutě byl pořízen klasickou zrcadlovkou Canon EOS 450D. Jedná se o starší přístroj vybavený základním setovým objektivem EF-S 18–55mm f/3,5–5,6 IS. Jak je vidět, tento fotoaparát se pro astronomická snímkování příliš nehodí a to zejména proto, že maximální citlivost zde lze nastavit pouze na hodnotu ISO-1600. Vzhledem k tomu, že snímek byl pořízen z pevného stativu, byla zvolena délka expozice 15 sekund, aby nedošlo k protažení obrazů hvězd do čárek vlivem jejich denního pohybu.

 

Stejné hvězdné pole, stejný objektiv a stejné nastavené parametry jako u předchozího snímku (ISO-1600, exp. 15 sekund). Pro snímání byl však použitý modernější fotoaprát Canon EOS 800Da, navíc s modifikací pro astrofotografii. Díky vyšší citlivosti snímače tohoto fotoaparátu v porovnání s Canonem EOS 450D je na snímku patrný znatelný přírůstek hvězd, dosah se zvýšil prakticky o jednu magnitudu.

 

Opět centrální část souhvězdí Labutě, opět setový objektiv EF-S 18–55mm, opět expozice 15 sekund, tentokrát však byla citlivost fotoaprátu Canon EOS 800Da nastavena na hodnotu ISO-12800. Dosah hvězdné velikosti se zvýšil o další více než jednu magnitudu. Astronomická modifikace fotoaparátu posouvá spektrální citlivost k delším vlnovým délkám a proto je celý snímek laděný výrazně do červena. V horní části snímku, nad jasnou hvězdou Deneb, je patrná nápadná emisní mlhovina NGC 7000 (Severní Amerika), která nápadně září právě v červené spektrální čáře H-alfa, takže ji modifikovaný fotoaparát snadno zachytil.

 

Stejný snímek jako v předchozím případě, jen barevně vyvážený tak, aby se více blížil reálným barvám. Porovnejte tento snímek s prvním snímkem pořízeným standardní zrcadlovkou Canon EOS 450D vybavenou stejným objektivem. Zde je na první pohled vidět přínos moderní modifikované digitální zrcadlovky. I po barevné úpravě zůstává na tomto snímku mlhovina Severní Amerika dobře patrná. Dokonce se povedlo zachytit i oblouk Řasových mlhovin NGC 6992 (tzv. Východní řasa), označena kolečkem. Na patnáctisekundovou expozici z pevného stativu to myslím není špatné.

 

Na tomto snímku je detail mlhoviny NGC 6992 (Východní řasa), porovnej s předchozím snímkem. Snímek Řasových mlhovin byl pořízen astrofotografickou chlazenou kamerou C2-12000A, osazenou na astrografu 250/1000 mm s komakorektorem. Astronomické kamery bývají černobílé, barev lze docílit fotografováním přes filtry. Dalekohled byl samozřejmě veden za hvězdou na paralaktické montáži. Čip kamery byl vychlazen na -20°C, expozice 60 sekund. Jedná se o čistý light, bez započítání flatfieldů a darkframů. Nebyl použit ani žádný filtr.

Dosah chlazené kamery i rozlišení astrografu je zcela nesrovnatelné se zrcadlovkami se standardními fotografickými objektivy. Nicméně modifikovaná zrcadlovka nám v této konfiguraci poskytla zase mnohem větší zorné pole a proto může dobře posloužit například pro krajinářskou astrofotografii. Stejně jako v případě astronomických dalekohledů neexistuje ideální dalekohled, který by se hodil pro pozorování všech typů objektů, totéž lze říci i o astrofotografických sestavách a fotografování hvězdné oblohy. A co standardní zrcadlovka Canon EOS 450D, kterou jsme začínali? Ta se hodí spíše pro dokumentaci běžného života lidí ve dne :-).


« zpět