Jste srdečně zváni na výstavu o cestě na Měsíc

/ 19.06.2020 /

Na ždánické hvězdárně si nyní mohou návštěvníci, jako součást pořadů pro veřejnost, prohlédnout množství zajímavých exponátů o cestě lidí na Měsíc. Jedná se v podstatě o několik výstav v jedné. K vidění je model lunárního modulu v měřítku 1:2,5, výstava „Tenkrát na Měsíci“, jejíž součástí je mimo jiné noha lunárního modulu a žebřík, po kterém sestupovali astronauté na povrch Měsíce v měřítku 1:1, Lego model obří měsíční rakety Saturn V v měřítku 1:100 a výstavní panely „Stopy na Měsíci“, na kterých mohou malí i velcí vyhledávat místa přistání lidí i kosmických sond. Původně byl tento soubor výstav zamýšlen jako připomenutí 50. výročí letu legendární mise Apollo 13, jejímž velitelem byl Jim Lovell, astronaut s českými předky. U této příležitosti měla také 16. dubna zaznít přednáška známého publicisty a vynikajícího popularizátora kosmonautiky Ing. Tomáše Přibyla. Bohužel, člověk míní a koronavirová pandemie mění, a tak v době zamýšlené vernisáže a přednášky musela být hvězdárna pro veřejnost uzavřená. Nicméně, termín se pouze posunul, takže kompletní výstava bude veřejnosti dostupná během celých letních prázdnin, resp. do konce září. A pokud nám budou hvězdy přát, uvítáme na naší hvězdárně Ing. Tomáše Přibyla v měsíci srpnu a derniéru výstavy okořeníme v září „Raketovou výzvou“ pro malé i velké – vypouštěním vodních raket.

Rádi bychom touto cestou poděkovali společnosti JéTé Pádlo z Náměště nad Oslavou, za laskavé zapůjčení lunárního přistávacího modulu, který je na ždánické hvězdárně k vidění do konce srpna, dále Technickému muzeu v Brně, za zapůjčení výstavy „Tenkrát na Měsíci“ a rovněž panu Lubomíru Dejmkovi za zapůjčení modelu nosné rakety Saturn V, který bude stejně jako výstava „Tenkrát na Měsíci“ dostupná do konce září. A v neposlední řadě též Hvězdárně Brno za poskytnutí výstavních panelů „Stopy na Měsíci“. Tyto panely lze, navíc, stejně jako některé další výstavy, bezplatně zapůjčovat na školy, či jiné instituce (viz. https://www.hvezdarnazdanice.cz/fotogalerie/vystavy-k-zapujceni.html).

Ve foyer hvězdárny vítá návštěvníky astronaut Buzz Aldrin v životní velikosti, v jehož přilbě se zrcadlí první muž na Měsíci, Neil Armstrong.

Pohled vpravo odhalí další sloup s informačními panely plnými zajímavostí o misích Apollo.

Průhledem vlevo spatří návštěvníci model Lego rakety Saturn V a „hledací“ panely Stopy na Měsíci.

Část výstavy „Tenkrát na Měsíci“ tvoří tři výstavní sloupy a dále překvapení, které na návštěvníky čeká za rohem. Výstava "Tenkrát na Měsíci" je na ždánické hvězdárně dostupná do konce září.

U tohoto exponátu, který je rovněž součástí výstavy „Tenkrát na Měsíci“ si mohou zájemci udělat společnou fotografii s astronauty přímo na povrchu Měsíce. Po takovémto žebříku sestupovali před půlstoletím astronauté na povrch našeho kosmického souseda.

Model lunárního modulu Apollo v měřítku 1:2,5 do kterého si mohou naši malí návštěvníci vlézt a pořídit si astronautickou fotografii. Tento exponát bude na naší hvězdárně dostupný do konce srpna.

Originální fotografie z druhé poloviny 60. let, z přípravy projektu Apollo. Fotografie byly pořízeny přístroji Hasselblad, které používali astronauté i na povrchu Měsíce.

Model nosné lunární rakety Saturn V, v měřítku 1:100. Ve skutečnosti byla tato raketa vysoká na metr stejně, jako nejvyšší budova v ČR – AZ Tower v Brně. O ohromné mohutnosti této rakety svědčí model lunárního přistávacího modulu ve stejném měřítku vlevo dole, u kterého stojí dva titěrní astronauté.

Čtyři panely výstavy „Stopy na Měsíci“, kde si mohou návštěvníci zkusit najít místa přistání lodí Apollo, kosmických sond i Lunochodů…

Výstavní panely ukazující místa přistání lidí a kosmických sond na přivrácené i odvrácené straně Měsíce a žebřík lunárního modulu v měřítku 1:1.


« zpět