/ 12.03.2024 /
Koncert pro dva klarinety a jeden fagot byl nazván „Hvězdáři sobě podruhé“, protože na klarinet hrál a vlídným a laskavým slovem celým hudebním večerem prováděl Zdeněk Mikulášek, profesor teoretické fyziky a astrofyziky z Masarykovy univerzity v Brně a v neposlední řadě také příznivec naší ždánické hvězdárny. Více než zdatně mu sekundovali na druhý klarinet doc. Jaroslav Strmiska a velice nadaná mladá fagotistka Natálie Khemlová. Tento koncert volně navazoval na vystoupení tria Komorní dechové harmonie Brno (KDH), které proběhlo ve stejném složení na naší hvězdárně prakticky přesně před rokem. Tentokrát si hudebníci nastudovali nový repertoár, který v loňském koncertu ve Ždánicích nezazněl.
Jako první zazněla Symfonie scandaleuse, Op. 29 od Julia Fučíka (1872-1916), vojenského kapelníka, skvělého fagotisty a skladatele, posledního z žáků Antonína Dvořáka. Svou Symfoniu scandaleuse čili Skandální symfonii, složil v roce 1895 pro věhlasné Komorní dechové trio ve složení: František Trdlička a Josef Hönich (klarinety), Julius Fučík (fagot). Mladý Fučík se v této humorné a náročné kompozici nešetřil a napsal pro sebe i virtuózní kadenci, se kterou se Natálie Khemlová velmi dobře popasovala. Inu platí, že všechno vypadá jednoduše a snadno, když to člověk umí. Snad nejznámější skladbou Julia Fučíka je Pochod gladiátorů (která se hraje především v cirkusech), avšak nejhranější skladbou tohoto autora je zřejmě Smuteční pochod Pax vobis (pokoj vám), kterou přidala KDH nad rámec svého avizovaného programu. Zde vzpomněl prof. Mikulášek několik významných osobností z oblasti astronomie, kteří nás v nedávné době navždy opustili, včetně manželů Plškových, kteří před časem vystoupili i na naší hvězdárně a kteří zde předvedli zvědavým Ždaňařům své expediční vozidlo „Šalina“. Následovala skladba od Wolfganga Amadea Mozarta (1756-1791), který je autorem celkem pěti líbezných divertiment pro dva klarinety a fagot. Na tento koncert byly zařazeny tři věty ze čtvrtého z nich. Velmi populárním klavírním dílem Leoše Janáčka (1854-1928) je jeho cyklus Po zarostlém chodníčku, z něhož ve vlastní úpravě zazněly části: Pojďte s námi! a Lístek odvanutý. Janáček je pro hudebníky technicky velmi obtížný autor, ale povedlo se. V odlehčenějším stylu pak trio zahrálo pásmo šesti nejznámějších ragtimů Scotta Joplina (1867-1917) a závěrečné čtyřvěté Trio B-dur, Op. 87, Ludwiga van Beethovena (1770-1827), etradičně rozdělené na dvě části, bylo svou invenčností a melodickým bohatstvím zlatým hřebem celého koncertu.
Na první pohled netypická kombinace nástrojů – dva klarinety a jeden fagot zní opravdu krásně a zajímavě, o čemž svědčí i skladby věhlasných autorů psané přímo pro takovéto komorní dechové těleso a o čem nás přesvědčila také trojice našich skvělých účinkujících.
Koncertem provázel laskavým a vtipným slovem prof. Zdeněk Mikulášek.
Trio Komorní dechové harmonie Brno v akci.
Podpisy všech tří skvělých hudebníků Komorní dechové harmonie Brno, prof. RNDr. Zdeňka Mikuláška, CSc., doc. MUDr. Jaroslava Strmisky a Natálie Khemlové. Děkujeme za nevšední hudební zážitek a budeme se těšit zase někdy příště!