Den Slunce

/ 28.06.2024 /

Na naší hvězdárně jsme nedávno uvítali nový přírůstek do rodiny dalekohledů, velice kvalitní přístroj pro pozorování sluneční chromosféry v čáře H-alfa Lunt LS100MT, který získala naše hvězdárna díky dotaci z prostředků Ministerstva zemědělství spolufinancovaného Evropskou unií. Projekt Sluneční dalekohled pro Ždánickou hvězdárnu rovněž podpořilo Kyjovské Slovácko v pohybu z.s. Když je dobré počasí, tento dalekohled velice pěkně zobrazuje nejen sluneční skvrny, ale také protuberance, filamenty aktivní oblasti a podobně, tedy tu nejatraktivnější vrstvu Slunce. Jedná se o jeden z nejpoužívanějších dalekohledů na naší hvězdárně, protože například vždy, když se na naší hvězdárně konají školní pořady a je dobré počasí, určitě si pohled do jeho okuláru nenecháme ujít. A samozřejmě je k dispozici také našim kroužkařům i široké veřejnosti během pravidelných pozorování Slunce. V sobotu 22. června jsme uspořádali speciální akci k oslavě letního slunovratu a uvítání tohoto našeho nového člena v sestavě dalekohledů – Den Slunce. Kromě pozorování byl ve 14:00 hodin připraven pořad pro děti a od 16:00 hodin také přednáška pro dospěláky o vlivu Slunce na člověka. Hlavní atrakcí ovšem bylo pozorování Slunce naším novým dalekohledem. Večer ve 22:00 hodin jsme se potom ještě navíc prošli po setmělém nebi a prohlédli si i nějaký ten klenot hvězdného nebe. Vstup na hvězdárnu byl zdarma a ten kdo se podíval tímto dalekohledem do tváře naší nejbližší hvězdy, nebo i dál do vesmíru, určitě nelitoval.

 

Návštěvníky uvítalo hezké slunečné počasí slibující pěkné pokoukání.

 

Při vstupu do hvězdárny si mohli návštěvníci přečíst kdo se zasloužil o pořízení našeho nového slunečního dalekohledu. Moc děkujeme!

 

Před začátkem pořadu provedl člen jednoho z našich hvězdářských kroužků Martin Kořínek také zákres sluneční fotosféry.

 

Velcí i malí návštěvníci si nejprve při vstupu vyslechli klasickou dnes již sluneční píseň „Z granulace čouhaj zrna“ kterou na melodii písně Marnivá sestřenice od Jiřího Suchého otextoval znamenitý český astronom Jiří Grygar.

 

Vrcholem akce „Den Slunce“ bylo samozřejmě astronomické pozorování slunečními dalekohledy.

 

K vidění byla fotosféra zobrazená projekčním dalekohledem i dalekohledem s neutrálním slunečním filtrem a samozřejmě především červená chromosféra zobrazená naším novým dalekohledem Lunt LS100MT.

 

Na své si přišli velcí i malí hvězdářové a hvězdářky. Někteří si rovněž zkusili pořídit mobilem na památku snímek slunečních protuberancí.

 

Pro menší zájemce byl v planetáriu připraven pohádkový pořad o Slunci okořeněný fyzikálními experimenty.

 

Uprostřed Slunce se v době, kdy tady po Zemi chodili pralidé, narodil jeden foton a co ten toho cestou k povrchu Slunce zažil, to byste ani nevěřili. Vůbec to neměl jednoduché...

 

Konvektivní vrstva ve Slunci připomíná třeba maminčino vaření polévky. V této skleničce ovšem probíhá konvekce také a i když jsou tam jen samé zdravé věci, tak kdybyste ji vypili, byli byste pak možná i rychlejší než samotný foton!

 

Pokud máte ještě doma starý CRT monitor, máte doma vlastně malý lineární urychlovač...

 

Sluneční plasma se chová podobně jako elektrony uvnitř obrazovky a vykreslí indukční čáry magnetického pole.

 

A železné piliny pak krásně ztvární složité magnetické pole na povrchu Slunce a také vznik skvrn a protuberancí.

 

Především pro dospělé zájemce o hvězdu našeho života byla potom určena přednáška „Slunce a člověk“ o vlivu Slunce na člověka, nicméně zúčastnili se jí i někteří menší zvídálci.


« zpět